Vörösfülű papagáj (Pyrilia haematotis)

Készítette: Andy Morffew, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62001509

A vörösfülű papagáj (Pyrilia haematotis) a papagájalakúak (Psittaciformes) rendjébe és a papagájfélék (Psittacidae) családjába tartozó, Közép-Amerikában őshonos madárfaj. Bár kevésbé ismert, mint egyes rokonai, a vörösfülű papagáj különleges megjelenésével és érdekes életmódjával figyelemre méltó tagja a papagájok sokszínű világának.

Elterjedési terület és élőhely

A vörösfülű papagáj Mexikó déli részétől Hondurasig, Nicaraguáig és Costa Ricáig fordul elő. Élőhelye az alacsonyan fekvő esőerdők és a hegyvidéki erdők, általában 1500 méter tengerszint feletti magasságig. Ezekben az erdőkben a papagájok a lombkoronaszintben és a szubtrópusi növényzetben találják meg a számukra szükséges táplálékot és fészkelőhelyeket.

Megjelenés és életmód

A vörösfülű papagáj közepes méretű papagájfaj, testhossza körülbelül 20-22 centiméter. Tollazata többnyire zöld, hasán és szárnyai alsó részén sárgás árnyalattal. Nevét a szeme körüli jellegzetes vörös tollakról kapta, amelyek kontrasztot alkotnak a fej többi részének zöld színeivel. Csőre krémszínű, írisze sötétbarna.

Mint sok más papagájfaj, a vörösfülű papagáj is szociális madár, gyakran kisebb csapatokban figyelhető meg. Táplálékát főként gyümölcsök, magvak és virágok alkotják, de alkalmanként rovarokat is fogyaszt. Erős csőrével ügyesen nyitja fel a kemény héjú gyümölcsöket és magvakat.

Szaporodási szokások

A vörösfülű papagájok monogám párkapcsolatban élnek, és együtt gondozzák utódaikat. Fészküket faodvakba vagy egyéb üregekbe építik, gyakran más madárfajok elhagyott fészkeit használva. A tojó általában 2-4 tojást rak, melyeket körülbelül 26 napig kotlik. A fiókák kikelés után még mintegy 8-10 hétig a fészekben maradnak, mielőtt elhagynák azt.

Fajvédelem

Bár a vörösfülű papagáj még nem tartozik a közvetlenül veszélyeztetett fajok közé, állományai csökkenő tendenciát mutatnak. Ennek fő okai az élőhelyvesztés, az illegális befogás és kereskedelem. A faj védelme érdekében fontos az élőhelyek megőrzése, a fenntartható erdőgazdálkodás és a helyi közösségek bevonása a védelmi munkába.

A vörösfülű papagáj Közép-Amerika egyik kevésbé ismert, de annál érdekesebb papagájfaja. Jellegzetes megjelenésével, szociális életmódjával és speciális szaporodási szokásaival fontos részét képezi a régió biodiverzitásának. A faj hosszú távú fennmaradása érdekében elengedhetetlen élőhelyeinek védelme és a fenntartható természetvédelmi gyakorlatok alkalmazása.

Papagáj fajták
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.