A sárgahasú álarcospapagáj (Prosopeia personata), melyet korábban sárgahasú pézsmapapagájnak is neveztek, a papagájalakúak rendjébe és a szakállaspapagáj-félék családjába tartozó madárfaj. Ez a különleges megjelenésű papagáj a Csendes-óceán déli részén található Fidzsi-szigetek endemikus faja.
Elterjedési terület és élőhely
A sárgahasú álarcospapagáj kizárólag a Fidzsi-szigeteken fordul elő, azon belül is Viti Levu, Vanua Levu, Taveuni és Kadavu szigetein. Ezeken a szigeteken a madár az esőerdők lakója, általában a lombkoronaszint magasabb régióiban található meg. Az emberi tevékenység miatt azonban élőhelye egyre inkább beszűkül.
Megjelenés és életmód
A faj egyedei átlagosan 45 cm hosszúak, és feltűnő, élénk színezettel rendelkeznek. Fejük, nyakuk és hasuk élénksárga, míg hátuk, szárnyaik és farktollaik zöldek. Jellegzetes bélyegük a szemük körüli csupasz, fekete bőrfelület, mely „álarc” hatást kelt. Csőrük fekete, írisze narancssárga. A nemek hasonlóak, bár a tojók valamivel halványabb színűek lehetnek.
Táplálékukat főként különböző gyümölcsök, magvak és virágok alkotják. Kisebb csapatokban vagy párban járják az esőerdőt, folyamatosan kommunikálva egymással jellegzetes, éles hangjukkal.
Szaporodási szokások
A sárgahasú álarcospapagájok monogám párkapcsolatban élnek. Szaporodási időszakuk általában szeptembertől januárig tart. Fészkeiket faodvakba vagy korhadó fatörzsekbe építik, melyet növényi rostokkal és tollakkal bélelnek. A tojó általában 2-3 tojást rak, melyeken körülbelül 26 napig kotlik. A fiókák kikelés után még 10-12 hétig a szülőkkel maradnak.
Fajvédelem
A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) a sárgahasú álarcospapagájt a „sebezhető” kategóriába sorolja. A faj állományait főként az élőhelyvesztés, az illegális befogás és a betelepített ragadozók (például macskák) fenyegetik. A helyi kormányzat és természetvédelmi szervezetek különböző intézkedésekkel, például élőhely-rehabilitációval és a fajra vonatkozó védelmi törvényekkel igyekeznek megóvni ezt az egyedülálló papagájfajt.
A sárgahasú álarcospapagáj a Fidzsi-szigetek egyik legkülönlegesebb és legveszélyeztetettebb madárfaja. Egyedülálló megjelenése és életmódja miatt fontos szerepet tölt be a helyi ökoszisztémában, ugyanakkor a fajt számos veszély fenyegeti. A védelmi erőfeszítések kulcsfontosságúak ahhoz, hogy ez a lenyűgöző papagáj a jövőben is része maradhasson a Fidzsi-szigetek páratlan természeti örökségének.