A keleti rozella (Platycercus eximius) Ausztrália egyik legszínesebb és legismertebb papagájfaja. A madár lenyűgöző megjelenésével és intelligens viselkedésével már régóta nagy népszerűségnek örvend a díszmadártartók körében világszerte. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk a faj elterjedési területét, élőhelyét, megjelenését, életmódját, szaporodási szokásait, valamint a fajvédelmi erőfeszítéseket.
Elterjedési terület és élőhely
A keleti rozella Ausztrália délkeleti részén őshonos, elsősorban Új-Dél-Wales, Victoria, Dél-Ausztrália és Tasmánia területén. A faj előnyben részesíti a nyílt erdőket, ligetes területeket, parkokat és mezőgazdasági területeket. Alkalmazkodóképessége révén a városi környezetben, kertekben és gyümölcsösökben is megtalálható.
Megjelenés és életmód
A keleti rozella egy közepes méretű papagáj, hossza körülbelül 30 cm. Tollazata rendkívül színpompás: feje, nyaka és melle élénkvörös, háta és szárnyai zöldek, fekete és kék mintázattal. Hasa sárga, farkának alsó része világoskék. A nemek hasonlóak, bár a tojó színei kevésbé intenzívek lehetnek. Mint a legtöbb papagáj, a keleti rozella is hosszú élettartamú, akár 20-30 évig is élhet.
Táplálkozását tekintve a keleti rozella elsősorban magvakat, gyümölcsöket, bogyókat, virágokat és rovarokat fogyaszt. Erős csőrével könnyedén feltöri a kemény magvakat és diókat. Kisebb csapatokban vagy párban mozog, gyakran más papagájfajokkal együtt táplálkozik.
Szaporodási szokások
A keleti rozellák monogám madarak, életük nagy részét ugyanazzal a partnerrel töltik. Szaporodási időszakuk általában augusztustól januárig tart. Fészküket faodvakba vagy mesterséges fészekodúkba építik. A tojó általában 4-6 tojást rak, melyeken körülbelül 20 napig kotlik. A fiókák mintegy 5 hetes korukban repülnek ki a fészekből, de a szülők még hetekig etetik és gondozzák őket.
Fajvédelem
Bár a keleti rozella még nem veszélyeztetett faj, állományát több tényező is fenyegeti. Az élőhelyek elvesztése, a mezőgazdasági területek terjeszkedése és a versengés a behurcolt fajokkal (pl. az európai seregéllyel) mind negatívan befolyásolhatják a populációk stabilitását. Emellett az illegális befogás és kereskedelem is komoly problémát jelent. A faj védelme érdekében fontos az élőhelyek megőrzése, a fészkelőhelyek biztosítása és a megfelelő jogi szabályozás betartatása.
A keleti rozella Ausztrália egyik legszebb és legkedveltebb papagájfaja, amely lenyűgöző megjelenésével és intelligens viselkedésével már régóta rabul ejti az embereket. Bár még nem veszélyeztetett, a faj hosszú távú fennmaradása érdekében elengedhetetlen az élőhelyek védelme és a felelős díszmadártartás gyakorlása. A keleti rozella nem csak Ausztrália, hanem az egész világ természeti örökségének fontos részét képezi, megóvása mindannyiunk közös felelőssége.