A Gyöngyös papagáj (Pyrrhura perlata) a papagájalakúak (Psittaciformes) rendjébe és a papagájfélék (Psittacidae) családjába tartozó, Dél-Amerikában őshonos madárfaj. Színpompás tollazata és kedves természete miatt kedvelt díszmadár, ugyanakkor vadon élő állományai veszélyeztetettek.
Elterjedési terület és élőhely
A Gyöngyös papagáj Brazília, Bolívia és Peru trópusi esőerdeiben honos. Elsősorban az Amazonas-medence sűrű, nedves erdeiben találhatók meg, ahol a fák lombkoronájában és a szegélyterületeken élnek. Előnyben részesítik a vízközeli élőhelyeket, például a folyók és patakok menti galériaerdőket.
Megjelenés és életmód
A Gyöngyös papagáj közepes méretű papagájfaj, testhossza 22-24 cm. Tollazata zöld alapszínű, hasán és szárnyain vöröses-narancssárgás mintázattal. Feje teteje kékes árnyalatú, csőre és lábai szürkék. A nemek hasonlóak, a fiatalok tollazata kevésbé élénk színű.
Kisebb csapatokban élnek, és nappal aktívak. Táplálékuk főként gyümölcsökből, magvakból és rügyekből áll, de fogyasztanak virágokat és nektárt is. Erős csőrükkel ügyesen nyitják fel a kemény héjú terméseket. Röptük gyors és egyenes vonalú, jellegzetes rikácsoló hangjuk messziről felismerhető.
Szaporodási szokások
A Gyöngyös papagájok monogám párkapcsolatban élnek. Költési időszakuk általában a száraz évszakra esik. Fák odvaiba vagy elhagyott harkályodúkba építik fészküket, melyet növényi rostokkal és tollakkal bélelnek. A tojó 3-6 tojást rak, melyeken 24-26 napig kotlik. A fiókák fészeklakók, kirepülésük után még egy ideig a szülőkkel maradnak.
Fajvédelem
A Gyöngyös papagáj a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) Vörös Listáján a „sebezhető” kategóriába tartozik. Állományai csökkenőben vannak, elsősorban az élőhelyvesztés és a illegális befogás miatt. Díszmadárként való tartása szigorúan szabályozott, csak tenyésztett egyedek forgalmazhatók. Védelmük érdekében fontos az élőhelyek megőrzése és a helyi közösségek bevonása a természetvédelmi erőfeszítésekbe.
A Gyöngyös papagáj Dél-Amerika trópusi esőerdeinek színpompás lakója, mely sajnos veszélyeztetett fajnak számít. Bár kedvelt díszmadár, vadon élő állományainak megóvása kulcsfontosságú a faj fennmaradása szempontjából. Élőhelyeik védelme és a fenntartható tenyésztési gyakorlatok támogatása hozzájárulhat e gyönyörű papagájfaj jövőjének biztosításához.