Az aranyosarcú fűpapagáj (Neophema chrysostoma) Ausztrália egyik különleges és veszélyeztetett madárfaja. Egyedi megjelenésével és érdekes életmódjával már régóta felkeltette a természetkedvelők és kutatók figyelmét.
Elterjedési terület és élőhely
Az aranyosarcú fűpapagáj kizárólag Ausztrália délkeleti részén, Tasmania szigetén és a kontinens délkeleti partvidékén honos. Élőhelyét főként a füves területek, szavannák és nyílt eukaliptuszerdők alkotják. A madarak előnyben részesítik azokat a területeket, ahol bőségesen találnak fűmagvakat, amelyek táplálékuk fő forrását képezik.
Megjelenés és életmód
Ez a kis termetű papagáj mindössze 20-22 cm hosszú, testtömege pedig 40-50 gramm körüli. Tollazata többnyire zöld, azonban homlokán és arcán jellegzetes aranysárga mintázat található, amely egyedivé teszi megjelenését. A nemek hasonlóak, bár a hímek színei általában élénkebbek. Csapatosan, akár 100 fős kolóniákban élnek, és nappal aktívak. Táplálékukat a talajon keresgélve gyűjtik össze, főként különböző fűfélék magvait fogyasztják.
Szaporodási szokások
Az aranyosarcú fűpapagájok monogám párkapcsolatban élnek. Szaporodási időszakuk augusztustól januárig tart. Fészkeiket faodvakba vagy sziklaüregekbe építik, melyet puha növényi anyagokkal bélelnek. A tojó általában 4-6 tojást rak, melyeken körülbelül 18 napig kotlik. A fiókák kikelés után még 4-5 hétig a fészekben maradnak, mielőtt elhagynák azt. A szülők közösen gondoskodnak a fiókákról, etetik és védelmezik őket.
Fajvédelem
Az aranyosarcú fűpapagáj állományát elsősorban az élőhelyek elvesztése, a mezőgazdasági tevékenységek és a betelepített ragadozók, például a rókák és elvadult macskák veszélyeztetik. A faj szerepel a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) Vörös Listáján, mint „mérsékelten fenyegetett” státuszú. Ausztráliában védelmi intézkedéseket vezettek be a faj megőrzése érdekében, többek között élőhelyeik megóvásával és a ragadozók kontrolljával.
Az aranyosarcú fűpapagáj Ausztrália egyik lenyűgöző és veszélyeztetett madárfaja, amely egyedi megjelenésével és érdekes életmódjával hívja fel magára a figyelmet. Bár állományát számos tényező veszélyezteti, a védelmi intézkedéseknek köszönhetően remélhetőleg sikerül megőrizni ezt a különleges fajt a jövő generációi számára is. Az aranyosarcú fűpapagáj példája jól mutatja, milyen fontos szerepet játszik a természetvédelem a biológiai sokféleség megóvásában.