A barnafülű papagáj (Pyrrhura frontalis) a papagájalakúak rendjébe és a papagájfélék családjába tartozó, Dél-Amerikában őshonos madárfaj. Színpompás tollazatával és intelligens viselkedésével a papagájtartók körében népszerű, azonban vadon élő állományai veszélyeztetettek.
Elterjedési terület és élőhely
A barnafülű papagáj Brazília délkeleti részén, Paraguay keleti felén, valamint Argentína északkeleti területein fordul elő. Elsősorban a szubtrópusi és trópusi síkvidéki esőerdőket, valamint a szárazabb, nyíltabb erdős területeket részesíti előnyben. Általában 1000 méter tengerszint feletti magasság alatt találhatóak meg.
Megjelenés és életmód
Testhossza körülbelül 26 cm, testtömege 75-85 gramm. Tollazata főként zöld, homloka barnásvörös, fülfedői barnák, nyakán keskeny fehér gyűrű található. Szárnyain kék és vörös színű tollak láthatóak. Nemek hasonlóak, a fiatalok tollazata kevésbé élénk színű.
Kis csapatokban, általában 6-20 egyedből álló csoportokban élnek. Nappal aktívak, idejük nagy részét táplálkozással és szociális tevékenységekkel töltik. Táplálékuk magvakból, gyümölcsökből, bogyókból és nektárból áll.
Szaporodási szokások
A barnafülű papagájok monogám párkapcsolatban élnek. Szaporodási időszakuk szeptembertől decemberig tart. Faodvakban vagy sziklapárkányokon fészkelnek, a tojó 3-7 tojást rak, melyeken 24-26 napig kotlik. A fiókák 7-8 hetes korukban válnak röpképessé, de a szülők még egy ideig gondoskodnak róluk.
Fajvédelem
A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) a barnafülű papagájt a „nem fenyegetett” kategóriába sorolja, azonban állományai csökkenő tendenciát mutatnak. Fő veszélyforrásaik az élőhelyvesztés, az illegális befogás és kereskedelem. Védelme érdekében fontos az élőhelyek megőrzése és a fenntartható erdőgazdálkodás.
A barnafülű papagáj Dél-Amerika egy színpompás, intelligens papagájfaja, mely kis csapatokban él a szubtrópusi és trópusi erdőkben. Bár jelenleg nem közvetlenül veszélyeztetett, állományai csökkennek az élőhelyvesztés és az illegális kereskedelem miatt, ezért védelmük fontos a faj hosszú távú fennmaradása érdekében.