A sárgatarkójú amazon (Amazona auropalliata) a papagájalakúak rendjébe és a papagájfélék családjába tartozó, Közép-Amerikában honos madárfaj. Intelligenciája, szép tollazata és beszédutánzó képessége miatt közkedvelt díszállatnak számít, azonban vadon élő állományai veszélyeztetettek.
Elterjedési terület és élőhely
A sárgatarkójú amazon Mexikó déli részétől Közép-Amerikán át Észak-Nicaraguáig fordul elő. Élőhelye az alacsonyan fekvő, nedves trópusi és szubtrópusi erdők, de megtalálható a szárazabb, nyíltabb területeken is, például szavannákon vagy ültetvényeken.
Megjelenés és életmód
A madár testhossza 35-38 cm, testtömege 480-550 g. Tollazata alapvetően zöld, feje teteje és tarkója sárga, homloka és kantárja zöldessárga. Szárnyain vörös és kék tollak találhatók. Csőre szaruszínű, írisze narancssárga. Nemek hasonlóak. Hosszú életű faj, akár 60-80 évig is élhet.
Nappal aktív, ideje nagy részét táplálkozással tölti. Magvakat, gyümölcsöket, bogyókat, virágokat, leveleket és rovarokat fogyaszt. Kisebb csapatokban él, de a költési időszakon kívül akár több száz egyedből álló csapatokba is verődhet.
Szaporodási szokások
A sárgatarkójú amazonok monogám párkapcsolatban élnek. A költési időszak januártól májusig tart. Faodvakban vagy sziklaüregekben fészkelnek, a tojó 2-4 tojást rak, melyeken 26-28 napig kotlik. A fiókák 10-12 hetes korukban válnak röpképessé, de a szülők ezután is gondoskodnak róluk egy ideig.
Fajvédelem
A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) a sárgatarkójú amazont a „sebezhető” kategóriába sorolja. Állományai főként az élőhelyek pusztulása és a illegális állatkereskedelem miatt csökkennek. Védelmük érdekében fontos az élőhelyek megőrzése, a fogságban tartott egyedek tenyésztése és a vad populációk monitorozása.
A sárgatarkójú amazon egy gyönyörű és intelligens papagájfaj, amely vadon Közép-Amerika trópusi és szubtrópusi erdeiben él. Bár kedvelt díszállat, vadon élő állományai veszélyeztetettek, ezért fontos a faj védelme és élőhelyeinek megőrzése. A sárgatarkójú amazon megóvása hozzájárul a biológiai sokféleség fenntartásához és az ökoszisztémák egyensúlyának megőrzéséhez.