A fehérderekú lóri (Pseudeos fuscata) a papagájalakúak (Psittaciformes) rendjébe és a szakállaspapagáj-félék (Psittaculidae) családjába tartozó, Új-Guinea szigetén őshonos madárfaj. Különleges megjelenésével és érdekes viselkedésével már régóta felkeltette a természetkedvelők és a kutatók figyelmét.
Elterjedési terület és élőhely
A fehérderekú lóri kizárólag Új-Guinea szigetén található meg, ahol a sziget középső és keleti részein él. Elsősorban a síkvidéki és a hegyvidéki esőerdőket részesíti előnyben, de megtalálható a szavannákon és a partmenti területeken is. Általában 1000 méter tengerszint feletti magasságig fordul elő, de egyes populációi akár 2000 méterig is felhatolhatnak.
Megjelenés és életmód
A fehérderekú lóri közepes méretű papagájfaj, testhossza 24-26 centiméter. Tollazata túlnyomórészt fekete, kivéve a hátát és a hasát, amelyek hófehérek. Csőre narancssárga, lábai szürkék. A nemek hasonlóak, bár a tojók valamivel kisebbek lehetnek. Mint a legtöbb papagájféle, a fehérderekú lóri is nappali életmódot folytat, és általában kis csapatokban mozog. Táplálékát főként gyümölcsök, virágok, nektár és rovarok alkotják.
Szaporodási szokások
A fehérderekú lórik monogám kapcsolatban élnek, és a költési időszak általában szeptembertől januárig tart. A fészket faodvakban vagy sziklapárkányokon alakítják ki, ahová a tojó 2-3 tojást rak. A kotlás körülbelül 24 napig tart, és mindkét szülő részt vesz benne. A fiókák körülbelül 10 hetes korukban válnak röpképessé, de a szülők még egy ideig gondoskodnak róluk.
Fajvédelem
Bár a fehérderekú lóri még nem számít veszélyeztetett fajnak, állományai csökkenő tendenciát mutatnak. Elsősorban az élőhelyek elvesztése és a befogás jelent rájuk veszélyt. Szerencsére számos védett területen megtalálhatóak, és több nemzetközi egyezmény is védi őket, például a CITES (a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezmény).
A fehérderekú lóri Új-Guinea egyik különleges és lenyűgöző madárfaja, amely egyedi megjelenésével és érdekes viselkedésével már régóta felkeltette az emberek érdeklődését. Bár állományai csökkennek, a védelmi erőfeszítéseknek köszönhetően remélhetőleg még hosszú ideig gyönyörködhetünk majd ezekben a csodálatos madarakban.