A gyászkakadu (Zanda funerea) egy különleges papagájfaj, amely Ausztrália délkeleti részén őshonos. Egyedülálló megjelenésével és viselkedésével a madárvilág egyik lenyűgöző képviselője.
Elterjedési terület és élőhely
A gyászkakadu kizárólag Ausztrália délkeleti részén fordul elő, főként Új-Dél-Wales, Victoria és Dél-Ausztrália államokban. Élőhelyük változatos, megtalálhatók erdőkben, erdőszéleken, parkokban és mezőgazdasági területeken is. Kedvelik a nyílt, füves térségeket, ahol táplálékot kereshetnek, de a fákon is szívesen tartózkodnak.
Megjelenés és életmód
A gyászkakadu közepes méretű papagáj, testhossza körülbelül 40-45 centiméter. Tollazata túlnyomórészt fekete, kivéve a szárnyak alsó részén található fehér foltokat és a faroktollak végén lévő sárga sávot. Csőre szürke, lábai sötétszürkék. A nemek hasonlóak, de a tojók valamivel kisebbek lehetnek. Társas madarak, gyakran kis csapatokban mozognak. Táplálékuk magvakból, gyümölcsökből, rovarokból és kisebb gerinctelenekből áll.
Szaporodási szokások
A gyászkakaduk monogám kapcsolatban élnek, és általában életük végéig kitartanak párjuk mellett. Szaporodási időszakuk augusztustól januárig tart. Fészkeiket faodvakba építik, melyeket gyakran maguk vájnak ki. A tojó általában 2-4 tojást rak, melyeket mindkét szülő felváltva költ körülbelül 30 napig. A fiókák kikelés után még 6-8 hétig a fészekben maradnak, mielőtt elhagynák azt. A szülők ezután még egy ideig gondoskodnak róluk, amíg önállóvá nem válnak.
Fajvédelem
Bár a gyászkakadu jelenleg nem számít veszélyeztetett fajnak, populációjuk csökkenő tendenciát mutat. Ennek fő okai az élőhelyvesztés, a mezőgazdasági tevékenységek okozta zavarás és a vadászat. A fajvédelem érdekében fontos az élőhelyek megőrzése, a megfelelő védett területek kialakítása és a lakosság tájékoztatása a gyászkakaduk jelentőségéről. Ausztráliában törvények védik a gyászkakadut, és tilos a befogásuk vagy tartásuk engedély nélkül.
A gyászkakadu Ausztrália délkeleti részének egyik lenyűgöző papagájfaja, amely egyedülálló megjelenésével és viselkedésével hívja fel magára a figyelmet. Megismerve elterjedési területüket, élőhelyüket, életmódjukat és szaporodási szokásaikat, jobban értékelhetjük e madarak különlegességét. A fajvédelem kulcsfontosságú a gyászkakaduk hosszú távú fennmaradásának biztosításához, amihez elengedhetetlen az élőhelyek megőrzése és a lakosság támogatása.