A hollókakaduk (Calyptorhynchus) a papagájalakúak (Psittaciformes) rendjébe és a kakadufélék (Cacatuidae) családjába tartozó madárnem. Ausztráliában őshonos, impozáns megjelenésű papagájfajokat foglal magába, melyek kiemelt figyelmet érdemelnek mind ökológiai, mind természetvédelmi szempontból.
Elterjedési terület és élőhely
A hollókakaduk kizárólag Ausztrália területén fordulnak elő. Elterjedési területük lefedi a kontinens déli és délkeleti részét, beleértve Nyugat-Ausztráliát, Dél-Ausztráliát, Victoriát, Új-Dél-Walest és Queenslandet. Élőhelyük változatos, megtalálhatóak az eukaliptusz erdőkben, a száraz szavannákon és a félsivatagos területeken egyaránt. A fajok egy része alkalmazkodott az ember által módosított környezethez is, így városi parkokban és kertekben is megfigyelhetők.
Megjelenés és életmód
A hollókakaduk impozáns méretű madarak, testhosszuk 55-60 cm között változik. Tollazatuk túlnyomórészt fekete, egyes fajoknál a farok alsó része vörös vagy sárga színezetű. Csőrük nagy és erős, színe a szürkétől a feketéig terjed. A nemek közötti kétalakúság jellemző, a hímek általában nagyobbak és élénkebb színezetűek, mint a tojók.
Életmódjukat tekintve a hollókakaduk nappal aktívak és társas lények. Kisebb csapatokban mozognak, melyeket általában egy domináns hím vezet. Táplálékukat főként magvak, gyümölcsök és rovarok alkotják, melyeket csőrük segítségével ügyesen kihámoznak a kemény héjból. Jellegzetes, erős hangjuk van, mely messzire elhallatszik az erdőben.
Szaporodási szokások
A hollókakaduk monogám madarak, párjukhoz egész életükben hűségesek maradnak. Szaporodási időszakuk általában augusztustól januárig tart. Fészküket faodvakba építik, melyet a hím választ ki és a tojó rendez be. A fészekalj általában 1-2 tojásból áll, melyeken felváltva kotlanak a szülők. A fiókák 30-35 nap után kelnek ki, és további 3-4 hónapig a szülők gondoskodására szorulnak.
Fajvédelem
A hollókakaduk számos faja veszélyeztetett vagy kihalással fenyegetett státuszú. Állományaik csökkenésének fő okai az élőhelyvesztés, a vadászat és a fészekrablás. Ausztrália kormánya és különböző természetvédelmi szervezetek aktív erőfeszítéseket tesznek a fajok megőrzése érdekében. Védett területeket jelölnek ki, korlátozzák az erdőirtást, és szigorúan büntetik a madarak befogását és illegális kereskedelmét. A tenyészprogramok és a mesterséges fészekodúk kihelyezése szintén fontos szerepet játszik a hollókakaduk védelmében.
A hollókakaduk Ausztrália lenyűgöző és egyedülálló papagájfajai, melyek fontos szerepet töltenek be a kontinens ökoszisztémájában. Impozáns megjelenésük, intelligenciájuk és összetett társas viselkedésük révén méltán tarthatnak számot az emberek csodálatára. Ugyanakkor számos fajuk veszélyeztetett, ezért megőrzésük érdekében elengedhetetlen a célzott védelmi intézkedések meghozatala és a társadalom széles körű tájékoztatása. A hollókakaduk védelme nem csak e madarak, hanem egész Ausztrália természeti örökségének megóvását szolgálja.