A narancsfejű törpepapagáj (Agapornis pullarius) a papagájalakúak rendjébe és a szakállaspapagáj-félék családjába tartozó madárfaj. Közkedvelt díszmadár, köszönhetően színpompás megjelenésének és barátságos természetének.
Elterjedési terület és élőhely
A narancsfejű törpepapagáj Afrika trópusi területein őshonos, elsősorban Nyugat- és Közép-Afrikában található meg. Élőhelyei a szavannák, a nyílt erdők és a bozótos területek, de mezőgazdasági területeken és városokban is megfigyelhető.
Megjelenés és életmód
Ez a kis termetű papagájfaj mindössze 14-15 cm hosszú, testtömege 30-40 gramm. Tollazata zöld, feje és torka élénk narancssárga színű. Csőre korallpiros, szemeit fehér gyűrű veszi körül. A nemek hasonlóak, bár a tojók narancssárga színe kevésbé intenzív lehet.
A narancsfejű törpepapagájok társas madarak, párokban vagy kis csoportokban élnek. Táplálékuk magvakból, gyümölcsökből, rügyekből és nektárból áll. Aktív, mozgékony madarak, sokat repülnek és másznak az ágakon.
Szaporodási szokások
A narancsfejű törpepapagájok monogám párkapcsolatban élnek. Szaporodási időszakuk a száraz évszakra esik. Faodvakban vagy termeszvárakban fészkelnek, ahová a tojó 4-5 tojást rak. A kotlás 21-23 napig tart, melyben mindkét szülő részt vesz. A fiókák 5-6 hetes korukban repülnek ki, de a szülők még egy ideig etetik és gondozzák őket.
Fajvédelem
Bár a narancsfejű törpepapagáj még nem veszélyeztetett faj, populációi csökkenő tendenciát mutatnak az élőhelyvesztés és a díszmadár-kereskedelem miatt. Védelme érdekében fontos az élőhelyek megőrzése és a fenntartható madárkereskedelem szabályozása.
A narancsfejű törpepapagáj Afrika trópusi területein élő, színpompás kis papagájfaj. Társas, aktív madarak, melyek párokban vagy kis csoportokban élnek. Bár még nem veszélyeztetett, populációi csökkennek, ezért védelmük fontos természetvédelmi feladat.