A kékkoronás amazon (Amazona ventralis) a papagájalakúak rendjébe és a papagájfélék családjába tartozó, Hispaniola szigetén őshonos madárfaj. Színpompás tollazatával és intelligens viselkedésével a sziget egyik legismertebb és legkedveltebb madara. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk a faj elterjedését, élőhelyét, megjelenését, életmódját, szaporodási szokásait és a fajvédelmi erőfeszítéseket.
Elterjedési terület és élőhely
A kékkoronás amazon kizárólag a Karib-térségben található Hispaniola szigetén őshonos, mely Haiti és a Dominikai Köztársaság között oszlik meg. A madár a sziget különböző élőhelyein fordul elő, beleértve a száraz és nedves erdőket, a mangrove mocsarakat és a mezőgazdasági területeket. Elsősorban az alacsonyabb tengerszint feletti magasságokat részesíti előnyben.
Megjelenés és életmód
A kékkoronás amazon közepes méretű papagáj, testhossza 28-31 cm. Tollazata többnyire zöld, homlokán kék folttal, mely a faj névadó jellegzetessége. Szárnyain vörös és kék színű tollak találhatók. Csőre és lábai szürkék. A nemek hasonlóak, bár a tojók valamivel kisebbek lehetnek.
Mint a legtöbb papagáj, a kékkoronás amazon is nappali életmódot folytat. Kisebb csapatokban mozog, és ideje nagy részét táplálkozással tölti. Étrendje magvakból, gyümölcsökből, bogyókból és nektárból áll. Erős csőrével könnyedén feltöri a kemény héjú magvakat és diókat.
Szaporodási szokások
A kékkoronás amazonok monogám madarak, életük nagy részét ugyanazzal a partnerrel töltik. A szaporodási időszak általában januártól júliusig tart. A párok faodvakban vagy sziklaüregekben alakítják ki fészküket, melyet többnyire a tojó őriz. A fészekalj általában 2-4 tojásból áll, melyeken a tojó kb. 26 napig kotlik. A fiókák fészeklakók, és kb. 8-10 hetes korukban válnak röpképessé.
Fajvédelem
A kékkoronás amazon a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) Vörös Listáján a „mérsékelten fenyegetett” kategóriába tartozik. A fő veszélyt az élőhelyek elvesztése és fragmentációja, valamint az illegális állatkereskedelem jelenti. Mindkét országban, ahol előfordul, törvények védik, és számos védett területen megtalálható. A helyi közösségek bevonásával zajló felvilágosító kampányok és élőhely-rehabilitációs projektek kulcsfontosságúak a faj hosszú távú fennmaradása szempontjából.
A kékkoronás amazon Hispaniola szigetének egyik legjellegzetesebb és legszínesebb madara. Bár állományait számos veszély fenyegeti, a védelmi erőfeszítéseknek köszönhetően még nem került a közvetlenül veszélyeztetett fajok közé. A helyi és nemzetközi szervezetek együttműködése, valamint a társadalom támogatása elengedhetetlen a faj megőrzéséhez, hogy a jövő generációi is megcsodálhassák e gyönyörű madarat természetes élőhelyén.