A kékszakállú amazon (Amazona festiva) a papagájalakúak rendjébe és a papagájfélék családjába tartozó, Dél-Amerika trópusi esőerdeiben honos madárfaj. Feltűnő színezete és intelligenciája miatt kedvelt díszmadár, azonban vadon élő állományai veszélyeztetettek.
Elterjedési terület és élőhely
A kékszakállú amazon Dél-Amerika északi részén, elsősorban Brazília, Kolumbia, Ecuador, Peru, Venezuela és a Guyana-k területén fordul elő. Trópusi esőerdők lakója, ahol a lombkoronaszintben és az erdőszegélyeken találja meg életfeltételeit.
Megjelenés és életmód
Testhossza 35-37 cm, testtömege 400-500 g. Tollazata főként zöld, homlokán kék csíkkal, a szárnyain vörös foltokkal. Jellegzetes bélyege a csőre tövénél található kék tollazat, melyről nevét is kapta. Erős csőrével magvakat, gyümölcsöket fogyaszt, de rovarokat és azok lárváit is elkapja.
Szaporodási szokások
A kékszakállú amazonok monogám párkapcsolatban élnek. Fészkeiket faodvakba rakják, melyeket gyakran maguk alakítanak ki csőrük segítségével. A tojó általában 2-4 tojást rak, melyeken 26-28 napig kotlik. A fiókák 10-12 hetes korukban válnak röpképessé.
Fajvédelem
A kékszakállú amazon a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) Vörös Listáján a „sebezhető” kategóriában szerepel. Állományait elsősorban az élőhelyek pusztulása, másodsorban a díszmadár-kereskedelem miatti befogás fenyegeti. Védelme érdekében élőhelyeinek megőrzése és a befogás visszaszorítása szükséges.
A kékszakállú amazon Dél-Amerika trópusi esőerdeinek különleges szépsége, intelligens és a párjához hű madár. Bár díszmadárként is népszerű, vadon élő populációi veszélyben vannak, ezért védelme kiemelt fontosságú a faj fennmaradása érdekében.